5 tipov, ako zatočiť so stresom. Psychické vzpruženie nielen počas jesenného počasia

Datum: 30.11.2021

Čo vám spôsobuje stres? Takmer všetko, čo denne zažívate. Následkom neustáleho tlaku vznikajú nepríjemné pocity vplývajúce na fyzické a duševné zdravie. Cítiť sa denne v napätí má vplyv na vznik nielen civilizačných ochorení.

ako zatočiť so stresom

Mali by ste preto využiť každý možný spôsob, ako stres eliminovať alebo sa mu úplne vyhnúť.

Čo je stres

Stres je vlastne odpoveďou vášho organizmu na situácie, ktoré nedokážete zvládať. Vzniká z pocitov nátlaku, nebezpečia alebo ohrozenia. Zdravá hladina stresu je dôležitá, pretože umožňuje rýchlo reagovať, zlepšovať výkon alebo sa vyrovnať s nečakanou situáciou. Dlhodobé pôsobenie stresujúcich faktorov vás zaťaží natoľko, že sa organizmus dostane do nerovnováhy, čo sa prejaví na vašom zdraví.

Riziká stresu

Vplyv dlhodobého stresu na ľudské zdravie sa môže negatívne prejaviť takmer akokoľvek, na fyzickej i psychickej úrovni. Zo začiatku môžete stres pociťovať len ako podráždenosť, ktorá neskôr prerastie až do stavov depresie. Psychické problémy sa prejavia na fyzickom zdraví. Máte problémy s nespavosťou, poruchou príjmu potravy, bolesťami hlavy alebo vám búši srdce. Stresové hormóny spôsobujú ľuďom vysoký krvný tlak, zvyšujú riziko infarktu, mozgových príhod, spôsobujú tráviace problémy a ničia imunitný systém. Je teda zrejmé, že naozaj každá časť ľudského tela skôr či neskôr podľahne dlhodobému stresu. Nedovoľte stresu zničiť vaše zdravie a bojujte s ním antistresovými metódami.

Zbavte sa pocitov stresu a žite naplno

So stresom sa dá bojovať rôznymi metódami a technikami. Je len na vás, ktorú si zvolíte, aby ste uvoľnili myseľ a dopriali telu relax.

1. Cvičenie a pohyb všeobecne

Iste ste už miliónkrát počuli, že pohyb je najefektívnejším spôsobom, ako so stresom bojovať. Cvičenie v tele uvoľňuje hormóny šťastia – endorfíny. Pocity uvoľnenia a šťastia si po poriadnom tréningu budete užívať ešte niekoľko hodín. Dokonca aj zlá nálada a všetky problémy, ktoré vás trápia, pri cvičení zmiznú ako šibnutím čarovného prútika. Možno sa cítite po celom dni v práci unavení, ale práve cvičenie vám dodá energiu a zlepší činnosť mozgu. Navyše sa cvičením zvýši vaše sebavedomie, zlepší fyzická kondícia a posilní imunita. Na odbúranie stresu sú najlepšie dynamické tréningy, pri ktorých sa poriadne zapotíte.

2. Zmena stereotypu a priatelia

Stres môže vznikať aj zo stereotypu. Práca, varenie, deti, spánok. Takto dookola celé mesiace. Doprajte si aspoň raz do týždňa malú zmenu vášho kolobehu. Prekvapte partnera lístkami do kina, zavolajte známym, usporiadajte večierok alebo sa prihláste na kurz keramiky. Robte skrátka veci odlišne a raz za čas odhoďte všetky povinnosti za hlavu. Po takomto vybočení nájdete novú energiu. Navyše sa na pripravovanú akciu alebo kurz budete celý týždeň tešiť, čo vám zlepší aj ten najviac pochmúrny deň.

3. Pobyt v prírode a na čerstvom vzduchu

Zelená farba upokojuje, šum listov v lese pretriedi myšlienky a čerstvý vzduch posilní myseľ. Podľa viacerých štúdií je pohľad na prírodné scenérie motorom pre schopnosť sústredenia, povzbudenie činnosti pamäte a všetkých funkcií mozgu. Pri prechádzke v lese sa v tele vytvoria hormóny šťastia – serotonín a dopamín. Zároveň je pobyt v prírode zabijakom kortizolu, ktorý sa považuje za stresový hormón. K dosiahnutiu všetkých uvedených benefitov vám stačí 20 – minútový pohyb v lese, pri jazere alebo po lúke. 

4. Relaxačné techniky

Pre odbúranie stresu sa odporúča vyskúšať niektorú z relaxačných techník. Medzi ne patrí napríklad meditácia. Meditácia je stav mysle, kedy sa sústredíte len na vlastné vnútro. Naučiť sa meditovať nie je jednoduché, ale tréningom sa dopracujete k schopnosti vnímať len daný okamžik. Veľmi účinnou relaxačnou technikou je tiež joga. Pod vedením skúseného jogína posilníte nielen mozog, ale tiež telo. Relaxovať sa dá aj pri masáži, počúvaní hudby, pri hlbokom dýchaní alebo pri vedenej vizualizácii.

5. Využite silu vôní

Ako poslednú musíme spomenúť aromaterapiu. Čuch ako jeden z piatich zmyslov dokáže ovplyvniť vaše nálady a upokojiť myseľ. K aromaterapii potrebujete naozaj málo. Stačia vám esenciálne oleje určené na boj proti stresu, difuzér alebo aromakameň. Esenciálne oleje môžete tiež inhalovať alebo si ich natierať na pulzné miesta roll-onom. Medzi oleje bojujúce proti stresu patria citrusové esencie, levanduľa, vanilka, koriander alebo santalové drevo.

 

 

 

Čítané: 426 x