Čo je RSS formát a RSS kanál ?

 

Čo je to RSS?

RSS (Really Simple Syndication) je formát používaný k rýchlemu publikovaniu informácií. Používa sa prevažne na stránkach s rýchle sa meniacim obsahom napr. spravodajské servery, blogy, atď. Obsahuje krátke zhrnutie aktuálnych článkov s odkazmi na ich plnú verziu, dátum vydania, autora, údaje o aký server ide, atď.

Tento súbor nie je určený priamo na čítanie, ale je potrebné mať RSS čítačku. Ako RSS čítačka môže slúžiť napr. samostatný program, rozšírenie webového prehliadača, alebo webový RSS agregátor ako je portál News.sk.

 

K čomu je RSS dobré?

Čitateľ nemusí každodenne navštevovať všetky svoje obľúbené servery, aby zistil, či sa tam vyskytol nový článok. Toto za neho zabezpečí RSS čítačka resp. RSS agregátor - služba portálu PR News.sk, vďaka tomu má na jednom mieste rýchly prehľad nových článkov. Webmaster má naopak možnosť týmto spôsobom dať vedieť o novinkách užívateľom bez toho aby sa musel spoliehať na ich návštevu.

Webový portál, ktorý využíva údaje z RSS zdroja vo svojom obsahu si týmto prelinkovaním nepriamo zvyšuje svoju návštevnosť. Vyhľadávače ako Google, Seznam, Jyxo, atď. kontrolujú pravidelne platnosť odkazov, skúmajú zmeny na stránkach, atď. Toto potom indexujú do svojich databáz a tým rastie počet odkazov, ktoré smerujú na Vaše www stránky. Pri hľadaní rôznych tém sa zobrazí podľa počtu RSS odkazov umiestnených na stránkach, desiatky, stovky nových url odkazov smerujúcich na Váš webový portál. Tým rastie zákonite aj návštevnosť Vašich stránok.

 

RSS formáty

Existujú rôzne verzie od 0.90 až po verziu 2.0. Asi najčastejšie používanou verziou je RSS 0.91. RSS je dátový formát založený na XML s danou štruktúrou. Obsahuje zoznam článkov, ktoré sú dostupné na určitom servery. U každého článku je uvedený názov , url adresa, krátky popis, dátum. Niektoré verzie RSS podporujú aj ďalšie položky ako je dátum vloženia článku, aktualizácie, názov autora atď.