Ruského profesora politológie v Estónsku odsúdili na viac ako šesť rokov väzenia

18.06.2024 19:45 TALLIN - Bývalého profesora politológie na univerzite v estónskom meste Tartu odsúdil v utorok súd v Estónsku na šesť rokov a tri mesiace väzenia za zhromažďovanie informácií v prospech Ruska. Odsúdeným je ruský občan Viačeslav Morozov, ktorý v Estónsku roky pracoval a mal tam povolenie na pobyt, informovalo v utorok Rádio Sloboda .

Dovolenka na bicykli: 6 najkrajších oblastí v Dolnom Rakúsku, kam sa oplatí vyraziť na cyklistiku

18.06.2024 19:45 Spoznajte nádhernú krajinu, miestnych obyvateľov, staré remeslá, kultúru, lahodnú gastronómiu a pochopíte, prečo je Dolné Rakúsko takou obľúbenou destináciou pre cyklistov. Vyberte sa pozdĺž Dunaja, k historickým pamiatkam, cez vinohrady, popri vode, po bývalej železnici a navštívte zaujímavé miesta či výletné ciele. Inšpirujte sa 6-timi obľúbenými oblasťami, ktoré ponúkajú množstvo tipov na výlety a cyklozážitky.

Českí žiaci si neveria v kreativite, v tvorivých testoch PISA dosiahli priemer

18.06.2024 19:45 PRAHA - Českí žiaci preukázali v testoch PISA v oblasti tvorivého myslenia tretiu najnižšiu mieru sebadôvery a medzi poslednými boli aj v deklarovanej miere otvorenosti ku kreativite. V testoch zameraných na tvorivé myslenie dosiahli priemerný výsledok. Podrobnosti v utorok predstavilo české ministerstvo školstva spolu s Českou školskou inšpekciou .

Požiar v Novom Mexiku si vynútil evakuáciu obce so 7000 obyvateľmi

18.06.2024 19:45 RUIDOSO - Obyvatelia obce Ruidoso na juhu amerického štátu Nové Mexiko museli v dôsledku rýchlo sa šíriaceho lesného požiaru bezodkladne opustiť svoje domovy, informuje agentúra AP.

Maďarsko je pripravené podporiť Marka Rutteho na post šéfa NATO, tvrdí Orbán

18.06.2024 19:45 BUDAPEŠŤ - Maďarsko je pripravené podporiť kandidatúru Marka Rutteho na post generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie , napísal v utorok maďarský premiér Viktor Orbán v príspevku na sociálnej sieti X. Informujú o tom agentúry AFP a Reuters.

Obrovská tragédia! Dvaja Česi zahynuli počas raftingu v Alpách

18.06.2024 19:45 PARÍŽ/PRAHA - Dvaja českí občania prišli v pondelok o život pri nehode raftu vo Francúzskych Alpách, informovala stanica BFM TV a ČTK to následne potvrdilo české ministerstvo zahraničia. Prvá obeť bola vyhlásená za mŕtvu na mieste, druhá zomrela v nemocnici. Podľa ďalších francúzskych médií malo obom zhruba šesťdesiat rokov.

Tridsiatnik je podozrivý zo zneužívania stoviek detí na internete

18.06.2024 19:45 HELSINKI - Fínska polícia vyšetruje muža pre podozrenie zo spáchania sexuálnych trestných činov voči vyše 200 deťom. Mal sa ich dopustiť vlani a predvlani na medzičasom už zaniknutej platforme Omegle a dalších sociálnych sieťach. Oznámila to v utorok fínska polícia, informuje agentúra AFP.

Rusko si po vyhostení diplomatov začalo kupovať špiónov

18.06.2024 19:45 BERLÍN - Rusko si čoraz častejšie volí cestu vydierania a podplácania Nemcov, aby si tak zaistilo ich špionážne služby. Túto zmenu urýchlilo vyhostenie viac ako 600 ruských diplomatov z európskych krajín, uvádza Spolkový úrad na ochranu ústavy . Informuje agentúra Reuters.

V EÚ vrátane Slovenska odhadujú trhy výrazný pokles ceny mäsa: Všetko odštartoval zákaz vývozu do Číny

18.06.2024 19:45 BRATISLAVA - Zákaz vývozu bravčového mäsa do Číny môže spôsobiť na trhoch v EÚ jeho stagnáciu alebo mierny pokles ceny. Uviedla to pre TASR Eva Forrai, výkonná riaditeľka Slovenského zväzu spracovateľov mäsa , v súvislosti s oznámením Číny o antidumpingovom vyšetrovaní dovozu bravčového mäsa a jeho vedľajších produktov z EÚ.

Tajná špeciálna jednotka Ukrajiny ničí Rusov! Veľa sa o nej nevie... Jej člen prvýkrát prehovoril

18.06.2024 19:45 KYJEV - O špeciálnej jednotke ukrajinských vojakov Kabul-9 sa veľa nevie. Tvoria ju ukrajinskí vojenskí veteráni a ďalší skúsení vojaci, pričom jej akcie podliehajú prísnemu utajeniu. V júni však prvýkrát prehovoril jeho člen a priblížil, kde bojovali, prezradil jej najväčšie úspechy a s čím aktuálne musia na frontoch bojovať.

Po zemetrasení v Iráne hlásia najmenej štyri obete a 120 zranených

18.06.2024 19:45 TEHERÁN - Najmenej štyria ľudia zahynuli a 120 utrpelo zranenia pri utorkovom zemetrasení s magnitúdou 4,9 na severovýchode Iránu, informovali tamojšie médiá. Informuje o tom agentúra AFP.

Na streche budovy firmy Novo Nordisk v Kodani vypukol požiar

18.06.2024 19:45 KODAŇ - Na streche jednej z budov farmaceutickej spoločnosti Novo Nordisk na predmestí Kodane vypukol v utorok požiar. Hasičom sa plamene rýchlo podarilo dostať pod kontrolu, informovala agentúra Reuters s odvolaním na stanovisko firmy.

Počas púte hadždž v Saudskej Arábii zomrelo 41 ľudí: Teploty dosahujú 51,8 °C

18.06.2024 19:45 RIJÁD - Najmenej 41 ľudí zomrelo následkom úpalu počas prebiehajúcej moslimskej púte hadždž v Saudskej Arábii, kde v uplynulých dňoch výrazne stúpli teploty. Informuje o tom agentúra DPA.

Novým generálnym tajomníkom NATO bude Mark Rutte, tvrdia médiá

18.06.2024 19:45 AMSTERDAM - Novým generálnym tajomníkom Severoatlantickej aliancie bude po Jensovi Stoltenbergovi odchádzajúci holandský premiér Mark Rutte. V utorok o tom informoval holandský spravodajský portál NOS, na ktorý sa odvolala agentúra Reuters.

Armáda dostala informácie o útoku Hamasu 2 týždne vopred

18.06.2024 19:45 TEL AVIV - Izraelská vojenská spravodajská služba upozorňovala na útok Hamasu s viac ako dvojtýždňovým predstihom pred 7. októbrom 2023, kedy militanti za Pásma Gazy zaútočili na južné oblasti Izraela. Informuje o tom agentúra DPA.